Saç Ekimi
Saç Ekimi

Ücretsiz muayene randevusu almak için bize hemen ulaşın.

SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ RESTORASYONU

Saç dökülmesi ve buna bağlı olan saçlarda seyrelme hacim kaybı veya kellik günümüzde erkeklerin belki de en fazla çözüm aradıkları estetik problem olsa da bu problem artık günümüzde kadınlarda da görülmektedir.

Erkek tipi dökülmenin esas sebep olarak görüldüğünü kabul etsek de özellikle kansızlık bazı vitamin eksiklikleri gibi bazı tıbbi rahatsızlıklar, saçlı deri dermatolojik hastalıkları, travmatik veya yanığa bağlı sekeller de saç kayıplarına neden olabilmektedir.

Bu yüzden saç ekimi düşünen hastaların özellikle atipik dökülmesi olanlar ve bayanlar başta olmak üzere işlem öncesinde hekimleri ile görüşüp tıbbi hikayelerinin alınıp gerekirse araştırmalarının yapılması önemlidir.

Artık sadece saçlı deriye değil; sakal, bıyık, kaşlara da ekim yapılabilmektedir.

Saç restorasyonunda sadece saç ekimi değil gerekirse başka bazı cerrahi müdahaleler (flep cerrahisi, doku genişleticiler) ve tıbbi uygulamalar da düşünülmelidir.

Yapılacak işlemin sonucunu var olan var olan açıklığın büyüklüğü, var olan saçın sağlığı, rengi, kıvırcık olması, köklerin kalınlığı etkiler.

KİMLER SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR ?

Saç ekimi operasyonu, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan her hastaya yapılabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın kişilerde erkek hormonunun etkisiyle gelişmektedir. Zaman içinde bu hormonun etkisiyle saçlar incelir, uzamaz ve sonunda tamamen dökülür. Bu gibi durumlarda saç ekimi kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemidir. Saçlı deride oluşan kaza ve herhangi bir travma sonrasında yanık izi olan kişilerde o bölgede kan dolaşımı var ise saç ekimi operasyonu yapılabilir. Saç Ekimine uygun kişiler, başının her iki yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu operasyona uygun bir diğer aday ise göğüs, bacak gibi bölgelerde yeterli miktarda kıl olan kişilerdir. Geçmişte birçok hasta saç ekimi operasyonu için uygun görülmezken modern tekniklerin gelişmesiyle saç ekimi için uygun adaylar olmuşlardır.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR? YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Saç ekiminde iki temel teknik vardır. Bu tekniklerin temel farkı birinde saç alınan kısmın saçlı derinin arka kısmında bir şerit şeklinde olduğu ve alınan alanın dikilerek kapatıldığı ve ense kısmında yatay bir çizgi şeklinde izin kaldığı yöntem FUT (Folliküler Ünite Transplantasyon) ile ; yine saçlı deri arka kısmından köklerin tek tek alındığı ve genelde iz bırakmayan ve sıklıkla uygulanan yöntem ise FUE (Folliküler Ünite Ekstraksiyon) dir.

Hangi yöntem ile olursa olsun saçlı derinin arka kısmından elde edilmiş olan kökler ( biz bunlara greft diyoruz) saçsız olan alana nakledilmesi öncesi bu alanın belirlenmesi ve nakledilecek köklerin kanallarının hazırlanması ve köklerin kanallara tek tek yerleştirilmesi işlemi ile operasyon sona erer. Bazı kökler bir saç teli taşır iken bazıları iki bazıları ise üç saç teli taşıyabilir. Özellikle saçlı derinin restorasyonunda ön alana daha doğal sonuç elde etmek için yerleştirilen köklerin kaç tel içerdiği ve köklerinin her birinin yönü çok önemlidir.

Tüm bu işlemler genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazen hastanın durumuna göre sedasyon anestezisi de tercih edilebilir. İşlem ekilecek alanın büyüklüğüne göre 2-8 saat arasında sürebilmektedir.

İşlem bitiminde genellikle alıcı saç sahaları açık bırakılmakta, verici alan ise bir bandajla kapatılabilmektedir

OPERASYON SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyattan birkaç saat sonra hasta evine gönderilebilmektedir. Genellikle antibiyotik ve ağrı kesici tabletler ve saçlı deri losyonu ve özel şampuan reçete edilmektedir.

İlk birkaç gün saçlı deriden aşağıya doğru gözlere yanaklara doğru inen ödem görülebilmektedir.

İşlemin ertesi günü ve üçüncü gün kontrolleri ve saç yıkamaları ile pansumanlarını takiben kişiler artık kendi kendilerine saç bakımlarını yapabilir hale gelebilmektedirler. Artık kişinin günlük saç bakımı başlar.

İşlemin birinci haftası dolduğunda hastalar genellikle işlerine geri dönebilmektedirler.

İşlemin onuncu günü dolduğunda saçlı derideki kabuklar genellikle tamamen temizlenmiş olmaktadır.

Saç ekimini takip eden ilk bir ay içinde ekilen saçların döküldüğü gözlenmekte, ikinci aydan itibaren yeniden çıktığı gözlenmekte ve ameliyatın etkisinin görülebilmesi için en az altı ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ekilen saçlar özellikle saçlı deri arkasından alınanlar ömür boyu dökülmezler ve doğal uzamalarına devam ederler.

SAÇ KÖKLERİ VÜCUTTA NERELERDEN ALINABİLİR?

Saç ekiminde sonucun iyi olmasını belirleyen en önemli faktörlerden biri de elde edilen köklerin sayısı ve kalitesidir. En çok kök elde edilen bölge iki kulak arasından enseye uzanan saçlı deri arka kısmıdır. Ayrıca kişilerin çene altı, göğüs, kol ve bacaklarından da kök elde edilebilir. başka bölgelerinden de saç kökü alınmaktadır.

SAÇ EKİMİ AMELİYATLARININ BAŞARISI

Bu ameliyatın sonuçlarını etkileyen birçok faktör vardır.

Ameliyat öncesi kişinin hazırlıkları sigara kullanımı, mevcut hastalıkların tedavisi veya kontrol altına alınması, kişinin genel sağlığının ve yaşam tarzının ameliyat sonucuna olumsuz etki etmeyecek düzeye getirilmesi çok önemlidir.

Ekim işleminin başına bir cerrahi müdahale olduğu bu işlemin yekili bir ekip tarafından cerrahi konsepte uygun ortamlarda yapılması ise başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Ekim yapılacak alanın doğru belirlenmesi, buna uygun köklerin doğru sayıda ve travmatize etmeden alınıp hazırlanması, nakil yapılacak alanda kök kanallarının doğru açı ve mesafelerde belirlenmesi başarılı bir sonuç için neredeyse olmazsa olmazlardandır.

İşlem sonrası saçlı deri ve greftlerin korunması ve doğru bakılması ameliyatın bitirici aşamasıdır. Yeni yerlerine yerleştirilen kökleri enfekte etmeden yaşamaları için uygun ortam sağladıktan sonra yeni saçlarınızın uzamasını beklemek için artık sabır gerekmektedir.

Varolan saçlarınızın dökülme sürecinin devam ettiği bunun saç ekiminden bağımsız olduğu düşünüldüğünde ikinci bir seans ihtiyacınız olacağı akılda tutulmalıdır.

BU İŞLEMİN RİSKLERİ NELERDİR?

Tüm cerrahi girişimler gibi saç ekiminin de riskleri vardır.

AĞRISIZ, SIZISIZ, İĞNESİZ , SINIRSIZ SAYIDA KÖK, GARANTİLİ EKİM YOKTUR.

İşlemin risk ve komplikasyonlarını iki ana grupta toplayabiliriz. İlki her ameliyatta olabilecek olanlardır.

Bunlar arasında kanama, enfeksiyon, lokal anestezi alerjileri ve komplikasyonları (çarpıntı, bayılma tansiyon yükselmesi veya düşmesi, bilinç kaybı gibi), ağrı, morarma, ödem, hissizlik, hassasiyet, kızarıklık, renk değişiklikleri tüm ameliyatlarda karşılaşılabilecek problemlerdendir. Bunların birçoğu belirli sürelerle de olsa geçicidir.

Bu işleme özgü olarak nitelendirilebilecek komplikasyon ve riskler ise istenilen başarılı sonucun alınamaması, köklerin tutma oranının düşük olması, saçlı deride kistik yapıların oluşması, saçlı deride beslenme bozukluğuna bağlı saç kaybı , yara izleri veya doku nekrozuna (doku ölümü) bağlı saçlı deride açık yaralar olabilir. Bunların düzeltilmesi için yineleyen cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ek tıbbi tedaviler ilaçlar, hiperbarik oksijen tedavisi gerekebilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu işlemin bir plastik cerrahi uzmanı liderliğindeki ekiple tıbbi şartları uygun mekanlarda gerçekleştirilmesini önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Open chat