Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sizden Gelen Sorular

Öncelikle tıbbi bir zorunluluk yoksa estetik ameliyatları 18 yaşından büyük hastalarımıza yapmalıyız.

Elbette ki var ve olmalı. Her ameliyat bir diğeri ile kombine edilmemeli. Birden fazla ameliyata ihtiyacı olan hastalara doktoru ile konuşup planlanan ameliyatlarına ve genel sağlık durumlarına göre iyileşme süreçleri de göz önüne alınarak, hangilerinin bir arada yapılabileceği hangilerinin yapılmasının ise sakınca doğuracağı belirlenmelidir.

Kesinlikle burun ameliyatlarında nefes alma problem ile estetik problemlerin aynı seansta birlikte çözülmesini mümkünse tavsiye ediyoruz.

Meme silikonlarının meme kanseri görülme riskini artırmadığını artık biliyoruz.

Hayır. Özellikle göğüs altından (fold) yerleştirilen silikonlar memenin süt kanallarına herhangi bir zarar vermez.

Hayır meme protezi yerleştirilmiş olan hastalarımıza rutin meme kanseri tarama yöntemlerinin uygulanmasında sakınca yoktur. Yani mamografi, meme ultrasonografisi, meme MR hatta deneyimli ellerde uygulanacak meme biyopsileri bile yapılabilir.

Bunu ancak muayene sonrası söyleyebiliriz. Boy ve ağırlığımız omuz ölçülerimiz göğüs kafesi ölçüleri ile uygun göğüs büyüklüğünü belirleyebiliyoruz.

Kesin tanı muayene sonucu söylenebilir ancak büyük ihtimalle göğüs dikleştirme ve protez ameliyatını beraberce yapmak gerekebilir. Çünkü mevcut göğüs dokusunun hacmine göre göğüs dikleştirme yapmak bazen yetersiz kaldığı için bir protez ile desteklemek gerekebilir.

Kesin tanı muayene sonucu söylenebilir ancak büyük ihtimalle göğüs dikleştirme ve protez ameliyatını beraberce yapmak gerekebilir. Çünkü mevcut göğüs dokusunun hacmine göre göğüs dikleştirme yapmak bazen yetersiz kaldığı için bir protez ile desteklemek gerekebilir.

Tabii ki ameliyat zorunlu değil. Plastik cerrahlar olarak ameliyatları hep en son çare olarak düşünürüz. Ameliyat olana kadar yüzümüzün değişimleri için yapabileceğimiz birçok uygulama var; botulinum dolgu uygulamaları, PRP uygulamaları, kimyasal ve lazer yüz soymalar, ip askılamalar uygun olan hastalarda ameliyat olamayacak tıbbi durumu olanlar da tavsiye ettiğimiz uygulamalarımızdan birkaçıdır.

Öncelikle liposuction kilo verme ameliyatı değil kontur düzeltme ameliyatıdır. Yani ameliyat sonrası kaç kilo verdiğinizin vücudunuzun konturunu etkileyen tek factor olmadığını unutmamak gerekir. O yüzden liposuction tarif ettiğiniz gibi kilo fazlası olmayan ve düzenli spor ve diyete rağmen var olan inatçı yağ birikim alanlarına uygulandığında etkili sonuçlar verir.

Son yıllarda teknolojinin plastik cerrahiye olan katkısı ile vaser liposuction dediğimiz yöntemle gerçekleştirilen liposuction ile vücut konturlarını daha iyi belirleyebildiğimiz gibi özellikle erkeklerde karın kaslarının belirginleştirilmesine de olanak sağlamakta. Bu yöntemle liposuction ameliyatı daha az kanamalı, daha az ödemli olmakta korse kullanımı daha kısa süreli olup sosyal hayata dönüş daha hızlı olmaktadır.

Sigara iyileşme sürecini uzatacağı için operasyondan 24 saat önce mümkünse içmeyiniz. Eğer bırakamıyorsanız azaltmaya çalışmalısınız.

Operasyondan bir hafta önce alkol ve yabancı maddeler kullanmayınız.

Kronik hastalıklarınız varsa (Kalp, şeker, tansiyon, epilepsi) kullanmakta olduğunuz ilaçları mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Operasyondan iki hafta önce kullandığınız antidepresan pıhtılaşmayı önleyen ilaçları kullanmayınız.

Operasyona gelmeden önce saçınızı yıkayınız ve mutlaka jöle, saç spreyi ve lokal ilaç sürmeyiniz.

Operasyon sabah saatlerinde ise kahvaltınızı öğleden sonra yapılacaksa hafif bir öğle yemeği yiyip geliniz.

Operasyon günü giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarılan kıyafetler tercih ediniz.

Operasyon hemen sonrası araba kullanmayı tavsiye etmiyoruz ve mutlaka yanınızda birinin olmasını tercih edin.

Saç ekiminden sonra hekiminizin verdiği ilaçları zamanında ve dikkatli kullanınız.

Spor ve ağır işler yapmayınız.

Cinsel ilişki, heyecan, stres ve alkolden uzak durmalısınız.

Saç ekiminden iki ay boyunca deniz, hamam ve aşırı güneşten uzak durunuz.

Operasyon sonrası ilk on gün şapka, bere ve kasket kullanmayınız.

Saç spreyi, jöle ve briyantin kullanmayınız.

Operasyon sonrasında bir hafta başınızı öne eğecek hareketlerden kaçınmalısınız ve bol su tüketmeye özen gösteriniz.

Open chat