Meme Büyütme

Ücretsiz muayene randevusu almak için bize hemen ulaşın.

MEME BÜYÜTME NEDİR?

Silikon ile Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Kimler Bu Ameliyata Uygun Adaydır?

Bebeğe süt vererek gerek annelik görevini yerine getiren meme gerekse cinsel bir organ olarak kadın hayatında çok önemli rol oynamaktadır.

Gerek gelişimsel olarak meme dokusunun küçük olması gerekse doğum veya kilo vermesi sonrası meme dokusunun içinin boşalması sonucu göğüslerin küçük kalması ayrıca memelerinin asimetrik olması veya memenin alt kısmının gelişimsel defekti olan tubuler memeye sahip olanlar ile meme kanseri cerrahisi ile meme onarımı yapılacak olan bayanlar günümüzde bu cerrahi işlemi istemektedirler.

Hastalar 18 yaşından büyük olmalı ve meme kanseri açısından öyküleri dikkatle sorgulanmalıdır.

Silikon ile Meme Büyütme Ameliyatı Olan Bayanlar Emzirebilir mi? Göğüs Ucunda His Kaybı Yaşar Mı? Meme Kanseri Tarama Testlerine Girebilirler mi?

Silikon implantlar süt vermeye engel teşkil etmezler. Silikon implant yerleştirilmiş olması genellikle göğüs ucunda his kaybına neden olmamaktadır. Silikon implantlar meme kanserine neden olmazlar. Silikon implant yerleştirilmiş olması bir kadının meme kanseri tarama yöntemlerine (meme ultrasonografi, mamografi, meme MR) engel teşkil etmemektedir.

Silikon İmplantlar Nelerdir, Şekil, Boyut, Doku Farkılılıkları Var Mıdır? Silikon Göğüs Kasının Arkasına mı Önüne mi Yerleştirilmeli?

Silikon implantlar şekline göre anatomik yani damla şekilde olanlar ya da yuvarlak şekilde olanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Anatomik olan silikonların üst kısmı dar alt kısmı daha geniştir. Bunların yerleştirilmesinde ki zorluk ayrıca vücut içinde hareket etme ihtimali yani rotasyon bu protezlerin geç dönem sonuçlarında problemler yaratabilmektedir kaldı ki üst pol dolgunluğu isteyen kadınlara bu protezler fayda sağlayamayabilir. Burada protezin tipine hastayla beraber doktorun karar vermesi çok önemlidir.

Silikon implantlar kabuk yapılarına yüzeyi pürüzsüz olan ve pürüzlü olan diye ikiye ayrılmaktadır. Yüzeyi pürüzlü olanların kapsül formasyonuna daha az neden olduklarına dair yayınlar mevcuttur.

Silikon implantlar içi su dolu olanlar ve içi jel dolu olanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Genellikle içi tuzlu su dolu olan silikonlar vücuda sönük olarak yerleştirilebildikleri için koltuk altından ve hatta göbek deliğinden bile konulabilmektedir. Ancak çok daha sıklıkla kullandığımız içi jel dolu olan silikonlar ancak meme ucundan veya meme altı katlantı çizgisinden (fold) konulabilir.

Silikon implantlar çok çeşitli büyüklüklerde olabilmektedir. Üretici firmalara göre boyut hacim ve projeksiyonu (yükseklik) farklılık gösterebilmektedir.

Silikon implantlar göğüs kasının arkasına veya göğüs kas önüne veya kasın zarının altına yerleştirilebilirler. Burada hastanın göğüs dokusunun kalınlığı cerrahın protezi hangi plana yerleştireceğini yeri belirler.

Genellikle silikon implantlar ile göğüs büyütme ameliyatlarında protezin boyutunu, protezin şeklini, protezin hangi plana yerleştirileceğini, protezin vücuda giriş noktasını hastalarımızla beraber ortaklaşa karar veririz.

SIK SORULAN SORULAR

Bu ameliyatın risklerini genellikle 2 kategoride inceleyebiliriz. Birincisi cerrahiye bağlı olabilecek risklerdir. Bunlar kanama, enfeksiyon, akciğer zarının delinmesi, anesteziye bağlı olanlar gibi durumlar olabilir. Bu grup komplikasyonlar neredeyse her cerrahi alanda olabilecek risklerdir.

Genellikle bir tarafın aniden şişip renk değiştirmesi ve özellikle o tarafın ağrıması sonucu ameliyat sonrası kanama ve hematom akla gelebilir. Böyle durumlarda hematom miktarı fazla ise yeniden ameliyata alınıp kanamaya neden bulunup protezin içinde bulunduğu cebin yıkanıp temizlenmesi gerekebilir.

Her ne kadar cerrahi olarak steril olarak çalışılıp ameliyat öncesi ve sonrasında antibiyotik verilse de oluşabilecek herhangi bir cerrahi alan enfeksiyonunda silikonlar çıkarılmak zorunda kalınıp en az 6 ay süre ile beklenebilmektedir.

Çok nadiren akciğer zarının delindiği durumlar da meydana gelebilmekte böyle bir durumda göğüs tüpü konularak tedavi edilmektedir.

İkinci grup riskler ise bu cerrahiye özel estetik sıkıntılar olarak değerlendirilebilir. Ameliyattan önce var olan memeler arası asimetrinin giderilememiş olması, beklentinin altında kalacak kadar meme dokularının büyütülmüş olması, beklentinin üstünde olacak şekilde meme dokularının büyütülmüş olması ve kapsül bu grup riskleri oluştururlar.

Nedir Bu Kapsül?

Meme protezi ile uğraşanların en önemli sorunudur kapsül. Vücudumuz sadece silikona değil tüm yabancı cisimlere karşı maddenin etrafında bir kapsül dokusu geliştirir. Bazen bu doku sertleşir ve kalınlaşır ve nihayetinde meme dokusu sıkışıp sertleşir. Protezli göğüste ağrı şekil bozukluğu gelişir. Kapsül formasyonunu tamamen yok etmek diye bir şey yoktur ancak bunun azaltılması için çeşitli yaklaşım ve metotlar vardır. Burada en önemli şey protezi kas altına yerleştirip gerek protez üstündeki örtü dokuyu arttırmak gerekse göğüs kasının kasılması ile proteze masaj yapma etkisinden yararlanmaktır. Ayrıca pürüzlü yüzeye sahip protez kullanımının da daha az kapsül dokusu oluşturduğu yönünde de bulgular vardır.

Bunu cevaplayabilmek için önce doğru beden ölçüsünün nasıl belirleneceğini belirlememiz gerekli.

Örneğin memelerin altından göğüs kafesini bir mezura ile ölçtüğümüzde çıkan rakam diyelim ki 70 cm. olsun. Bir de aynı ölçümü göğüs uçlarından yapalım diyelim ki bu ölçü de 80 cm. olsun aradaki fark 5 cm. olduğuna göre doğru sutyen ölçünüz 70 A’dır. Çünkü;

Göğüs altı çevreniz 65-70 arasında ise 70 beden; 71-75 arası ise 75 beden; 76-80 arası ise 80 beden; 81-85 arası ise 85 beden; 86-90 arası ise 90 beden; 91-95 arası ise 95 beden; 96-100 arsı ise 100 beden sutyen kullanabilirsiniz.

İkinci ölçüm ile ilk ölçüm arasındaki fark 0-6,5 cm. arası ise A cup ; 6.5-13 cm. arası ise B cup ; 14-19,5 cm. arası ise C cup; 19,5-26 cm. arası ise D cup şeklinde cup ölçünüz belirlenir.

Bu ölçümlere göre memelerinizi ameliyattan önceki boyutlarına göre yerleştirilecek proteze göre sonraki boyutlarını tahmin edilebilir. Buradan bakıldığında göğüs ölçüm kriterlerine göre ameliyatınızdan sonra beden ölçünüzün değil cup ölçünüzün değişeceği gerçeğini unutmamak gerekir.

Open chat