Liposuction

Ücretsiz muayene randevusu almak için bize hemen ulaşın.

Liposuction

Liposuction (Vakumla Yağ Alma) Nedir? Neden Uygulanır?

Liposuction ince kanuller yardımı ile vücudumuzun istenmeyen bölgelerinden vakum ile yağ alma işlemidir.

Gerek genetik nedenler gerek hormonal nedenler gerekse belirli miktarlarda kilo alımına bağlı olarak vücudumuzun çeşitli alanlarında deri altında yağ birikimi olabilir. Bu bölgelerde oluşabilecek kontur deformitelerinin düzeltilmesinde etkili cerrahi yöntem liposuctiondır.

“Liposuction bir kilo verme ameliyatı değil kontur düzeltme ameliyatıdır.”

Liposuction Hangi Bölgelere Sıklıkla Uygulanır?

Yüzümüzde yanaklar ve çene altı ile gövdemizde göğüslerimiz, göbek çevresi, belin yan kısımları ile sırt, üst kol ve uyluklarının üst dış ve iç kesimleri ile diz içleri liposuctionın en sık uygulandığı alanlardır.

Erkeklerde jinekomasti dediğimiz göğüslerin büyümesinin düzeltilmesi ile göbek ve bel çevresi en sık uyguladığımız alanlar iken bayanlarda yine bel çevresi ve basenler en çok liposuction yapılan alanlardır.

Laser veya Vaser Liposuction Nedir? Bunların Klasik Liposuctiondan Farkı Nedir?

Klasik liposuctionda ince bir kanül yardımı ile yağ alınacak bölgeye özel bir solusyon verilir. Bu sıvı sayesinde işlem daha az kanamalı geçer ve ameliyat bölgesi uyuşturulmuş olur. Daha sonra sıvı hale getirilmeye çalışılmış olan yağ hücreleri başka bir kanül ile alınır.

Laser liposuctionda ise araya bir basamak eklenir. Ucunda lazer enerjisi olan bir kanül ile yağ hücreleri eritilmeye çalışılır.

Vaser liposuctionda ise araya eklenen basamakta ucunda ultrasonografik ses dalgası yayan bir kanül ile yağ hücreleri eritilmeye çalışılır. Böylelikle daha az kanamalı bir operasyon yapılabilir. İşlem daha fazla yağ hücrelerine spesifik olduğu için sinirlerin etkilenme olasılığı azalır ve ameliyat sonrası alanlardaki his kaybının az olması beklenir. Daha az ödem beklenir ve bu da daha kısa süreli korse kullanımına ve sosyal hayata dönüşün daha hızlı olmasına sebep olur. Özellikle cilt sıkılaşmasını istediğimiz hastalar için düşünülebilecek alternatifler olup erkeklerde jinekomasti denen göğüs büyümelerinin tedavisinde ve karın kaslarının önündeki çizgilerin belirginleştirilip kaslı bir karın görünümüne sahip olmak isteyen hastalarda (six-pack cerrahisi) yani high-def liposuction denilen operasyonlar ile kol ve gıdı bölgesine liposuction uygulanacak hastalarda tercih edilebilecek bir alternatiftir.

SIK SORULAN SORULAR

Planlanan ameliyat öncesi ideal kilonuza kavuşmanız gerek ameliyatınızın kolaylaşması gerekse ameliyat sonrası alacağınız sonucun daha da iyi olması bakımından önemlidir. Burada kilo verirken dikkat edilmesi gereken husus bunu sadece diyet ile değil aynı zamanda egzersiz ile desteklemektir.

Ameliyatınızın uygulanacağı alan sayısı ve miktarına göre işlemin hangi anestezi tipiyle yapılacağına karar vermek gerekir. Bazı liposuction işlemleri lokal anestezi ile yapılabilmekte iken bazı işlemlerde sedayon anestezisi veya genel anestezi tercih edilmektedir.

Liposuction operasyonu öncesi ameliyat hazırlıkları diğer tüm ameliyatlardan önce yapılması gerekenler ile benzerdir. Eğer ameliyatınız genel anestezi ile yapılacak ise ameliyatınızdan önce gerekli kan tahlilleri yapılacaktır. Bu tahliller genellikle ameliyatınızın yapılacağı hastanede sabah aç karnına başvurduğunuzda yapılır. Gerekli gördüğü takdirde anestezi uzmanı ek tahlillere başvurabilir. Bunun için kronik bir hastalığınızın olup olmadığı, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız ve alerjinizin olup olmadığı çok önemlidir. Bu soruları ameliyat kararı aldıktan sonra size soracağız ve durumunuza göre ek tahliller ve konsültasyonlar istenebilecektir.

Ameliyatınızdan önce sigara kullanımına son vermeniz gerek sağlığınız gerekse ameliyat sonrası iyileşme ve izlerin iyi iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Ameliyat sonrasında genellikle bir gece hastanede kalmaktasınız. Ameliyatınızdan sonra çok fazla ağrınız olmamakta genellikle ağrı kesicilere cevap vermektedir. Ayrıca ameliyatınızdan sonra genellikle bir hafta antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak durumundasınız. Bu arada 1-2 hafta süresi ile günlük pansuman yapmanız gerekmekte daha sonra ise genellikle iz giderici krem ve bantlar kullanmanız izlerin iyi iyileşmesi açısından önemli. Liposuction ameliyatından sonra kanüllerin vücuda giriş delikleri genellikle önemsenmeyecek hatta bazı hastalarda yıllar sonra bulunması bile zor olan iz bırakmaktadır.

Ameliyatınızdan birkaç gün sonra banyo yapmanıza müsaade etmekteyiz. Ayrıca ameliyatınızdan sonra size vereceğimiz korseyi 3-4 hafta kadar kullanmanızı öneriyoruz.

Hastalarımız genellikle 2-3 gün içinde günlük aktivitelerine dönebilmekte, işlerine dönmeleri ise 7-10 gün sürebilmekte. Özellikle yurtdışı ve şehir dışından gelecek hastalarımıza bu süre de evlerine dönmelerini tavsiye etmiyoruz.

Ameliyatın üzerinden yaklaşık 3 hafta geçtikten sonra gerek iyileşmeyi hızlandırması gerekse ameliyat alanında dalgalı görünümü azaltıp engellemesi bakımından tıbbi masaj cihazları ile yapılan tedavileri de zaman zaman önerebilmekteyiz.

Bu ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyonlar genellikle her ameliyattan sonra gelişebilecek olanlara benzer olup bunlar kanama, enfeksiyon, dikiş reaksiyonları olarak kabaca sıralanabilir. Ayrıca ameliyat alanında geçici morarma, şişlik, duyu azalması, hassasiyet, ağrı ve yanma hissi olabilir.

Vücutta sıvı birikimi vaya aşırı sıvı ve kan kaybı gelişebilir cilt altındaki yağın vücudun başka bir bölgesine hareket ederek gittiği yerdeki organın fonksiyonlarını bozması (emboli); buna bağlı kalp ve akciğer yetmezlikleri gelişebilir. İç organ ve operasyon alanının altındaki dokularda yaralanmalar olabilir.

Ciltte yaralanma, enfeksiyon, operasyon alanında asimetriler, dalgalanmalar, ciltte buruşma, çökme ve sarkmalar ile ciltte pigmentasyon değişiklikleri görülebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da sınırlar vardır. Hastanın yaşı, ağırlığı ve sağlık durumu da göz önünde bulundurularak liposuctionda genellikle 4-5 litreden fazla yağ alma işlemi yapmayı tercih etmiyorum. Bir seansta alınacak yağ miktarı ne kadar artarsa operasyon sürecinde karşılaşılabilecek komplikasyon riski o kadar artmaktadır. Unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verme ameliyatı olmayıp bir kontur düzeltme ameliyatıdır. Bir seferde bir hastadan litrelerce yağ almak onun konturunu düzeltmediği gibi daha da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu bağlamda bu ameliyattan sonra veya aynı esnada germe tarzı dediğimiz kol germe, karın germe, uyluk germe, gıdı veya yüz germe ameliyatlarının gerekebilme ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

Open chat